Kineziológiai tapasz, kineziotape, tape szalag

A kineziológiai tapasz, más néven kineziotape vagy tape szalag felhasználásáról
Valószínűleg hallottatok már a kineziotape módszerről, de egészen biztosan találkoztatok olyannal, aki színes ragasztószalagokat viselt valahol a testén, vagy a televízióban látattok sportolókat, akiket valaki „össze-vissza” ragasztott.
Mi is ez a kineziológiai tapasz tulajdonképpen?
A módszer kidolgozása, a rugalmas, nyújtható szalag kifejlesztése a japán Kenzo Kase orvos-kiropraktőr nevéhez fűződik. Tapasztalatai szerint az ízületi és izompanaszok gyógyulási ideje lerövidül a bőrre ragasztott szalag használatával.
Hogyan működik a kineziotape?
A rugalmasan rögzített, feszített bőrfelület alatt mozdulnak el az izmok, ezáltal egy fokozott nyirokmasszázs jön létre (biztosítja a nyirok keringésbe való visszatérését), valamint azok a receptorok kapnak állandó ingerlést, melyek aktivizálják a test fájdalomcsillapító rendszerét. A szövetek természetes gyógyulási folyamata felgyorsul.
A tape szalag nem tartalmaz gyógyszert, fájdalomcsillapítót, ezért biztonságosan, mellékhatások nélkül használható. A titok a helyes felragasztásban rejlik, ezért mindenképp bízd szakemberre! A nem pontosan felragasztott tape vagy a nem megfelelő mértékű feszítés nem hozza meg a kívánt eredményt.
Milyen hatásokat érhetünk el a tape szalag használatával?
- serkenti a vérkeringést
- serkenti a nyirokáramlást
- javul az anyagcsere
- csökken a fájdalom
- növekszik a mozgástartomány
- támasztja a vénákat és az ízületeket
- rugalmasan tartja a lágyrészeket
- felgyorsul a regeneráció.
Hogyan segíthet a kineziológiai tapasz a kismamáknak?
A terhesség komoly változásokat okoz a nő szervezetében, testén. Ezeket megélhetjük apróbb kellemetlenségként, esztétikai problémaként, de akár erősebb fájdalmak is előfordulhatnak a pocak növekedése során. A második trimeszter kezdetétől nagyon hatékony segítséget nyújt a várandósság terheinek viselésében.
A tape használatával enyhíthetünk a kialakult fájdalmakon (derék, hát, váll), csökkenthetjük a vízvisszatartást (bokadagadás), a has feszülését. Megelőzhetjük a pocak bőrén a striák kialakulását, szülés után segíthetjük visszahúzódásukat. Alátámaszthatjuk a hasat és kivédhetjük a hasizmok szétválását. A szalagok megnyúlása miatt a lábon is észlelhetünk változásokat, a harántboltozat, boka, talp ragasztásával ezeken is segíthetünk. A lábszáron, combon elhelyezett tape-ekkel megtámaszthatjuk a vénákat, a visszerek kialakulásának elkerülése érdekében.
Hogyan használhatjuk a kineziotape-et a baba világra jötte után?
Szülést követően az édesanyák testének újabb változásai jönnek létre. A ragasztással segíthetünk könnyebben alkalmazkodni hozzájuk.
Néhány lehetőség tape szalag használatára szülést követően:
- bőrregenerálás a hason, kialakult striák korrekciója
- a baba hordozása, a szoptatás miatti kényszertartás, egyoldalú terhelés miatt kialakuló problémák megelőzése és kezelése:
- a térdízület védelme, fájdalom és tehermentesítés
- vállövi problémák és fájdalmak csillapítása
- gerincvédelem és korrekció
- a császármetszési heg kezelése
- a mell ragasztása az anyatejtermelés fenntartása érdekében
Kisbabákon is lehet használni a kineziológiai tapaszt?
Bizony ám! Egy bőrteszt elvégzése után – hogy kizárjuk a ragasztóanyagra (akril) való allergiát – semmi akadálya. Viselése a babának semmiféle kellemetlenséget sem okoz, viszont akár enyhíthetünk vele a hasfájáson is (haspuffadás, büfögősség, szelesség esetén).
L. R.
Medical Taping Concept terapeuta